V Holandsku predložili zákon, aby lekári mali právo odmietnuť liečenie ľudí starších ako 70 rokov.
Kultúra smrti, o ktorej hovoril Ján Pavol II sa čoraz hlbšie zakoreňuje v Európe. Najnovšie bol v Holandsku ohlásený legislatívny návrh, aby lekári mali právo odmietnuť osobám starším ako 70 rokov zdravotnú starostlivosť.
Ľavicovo liberálny predkladateľ zákona Ellemeet, zákon predložil v Dolnej komore s tým, že cieľom je uchrániť pacientov od zbytočnej nadmernej zdravotnej starostlivosti, ktorá je „častokrát bolestivá.“ Odporcovia zákona naopak upozorňujú, že v Holandsku viac ako 70% pacientov je starších ako 70 rokov, takže primárnym účinkom tejto iniciatívy je finančné ušetrenie finančných zdrojov.
V Holandsku je dôchodkový vek stanovený na 67 rokov a 3 mesiace a očakávaná priemerná dĺžka života je 81 rokov.
Navrhovatelia zákona argumentujú, že polovica nákladov na zdravotnú starostlivosť je vynakladaná na osoby staršie ako 65 rokov, pričom ich podiel na spoločnosti je 20%. Do roku 2030 sa ich podiel v dôsledku nízkej pôrodnosti má dostať na 25% hranicu. Návrh zákona predpokladá, že v prípade nákladných operácií bude musieť schvaľovanie ďalšieho liečenia prechádzať širším okruhom povolení a predpokladá sa, že starší človek nebude mať automaticky právo na rovnakú kvalitu a rozsah zdravotnej starostlivosti ako mladý človek.
V centre zákona sa nachádza pojem „kvalita života.“ Zmyslom obmedzení poskytovania zdravotnej starostlivosti je určenie, či jej odoprenie bude mať za následok zvýšenie kvality života pacienta v porovnaní s úrovňou života pri liečbe. Kto a čo bude určovať čo znamená kvalita života, určené nie je.