Vláda schválila nový zákon o finančnej podpore cirkví a spoločností

spravodajstvo

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladá však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku. Vyplýva to z nového zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorú v stredu schválila vláda. 

Novela, vychádzajúca zo záväzku v Programovom vyhlásení vlády zmeniť zastaranú koncepciu financovania cirkví podľa zákona z roku 1949, zachováva systém priamej podpory zo strany štátu. Rezort kultúry v tejto súvislosti poukazuje na to, že aktualizáciu tohto systému vyhodnotila ako optimálne riešenie expertná skupina, zložená zo zástupcov štátu a cirkví. “Nový model je založený na zásadách spravodlivosti, transparentnosti, solidarity, nezávislosti cirkví a rešpektovania ekonomických možností štátu,“ uviedlo v predkladacej správe MK. 

Štát bude podľa návrhu prispievať na činnosť cirkví príspevkom každoročne zvyšovaným o mieru inflácie a valorizáciu. “Celková suma príspevku na rok 2020 sa rozdelí tak, že prostriedky vo výške tohtoročného príspevku sa medzi jednotlivé cirkvi rozdelia tak ako v roku 2019, zvyšná časť celkovej sumy od štátu (navýšenie o infláciu a valorizáciu) bude cirkvám prerozdelená pomerne podľa počtu veriacich cirkví uvedeného v sčítaní obyvateľov,“ ozrejmilo ministerstvo. 

“Cirkvám, ktorým v roku 2019 nebol poskytnutý príspevok zo štátneho rozpočtu, a cirkvám, ktoré budú registrované po nadobudnutí účinnosti navrhovaného zákona, sa poskytne príspevok na základe ich žiadosti a podľa počtu ich veriacich,” dodal rezort. 

Návrh novely ráta s tým, že ak počet veriacich v porovnaní s posledným zisťovaním klesne alebo narastie o viac ako desať percent, príspevok štátu ministerstvo kultúry jednorazovo zníži alebo zvýši, najviac však o 1/3 percentuálneho poklesu alebo nárastu počtu veriacich. 

Štátny príspevok budú môcť registrované cirkvi (na Slovensku je ich momentálne 18) použiť nielen na výkon svojej bohoslužobnej činnosti a mzdové a odvodové náklady pre zamestnancov cirkví, ale po novom napríklad aj na kultúrne a sociálne činnosti, či vzdelávacie aktivity zamerané na deti a mládež. Podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) by novela mala priniesť úpravu platu duchovných, taktiež poskytnúť prostriedky na obnovu cirkevných centier. 

Cirkvi majú povinnosť každoročne predkladať správu o hospodárení s príspevkom, štát si ponecháva právo vykonať kontrolu tohto hospodárenia. Nový zákon by mal podľa návrhu nadobudnúť účinnosť od januára 2020.

KBS víta rozhodnutie vlády SR schváliť návrh zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. 

V tejto súvislosti máme tiež príležitosť oceniť konštruktívny prístup Ministerstva kultúry SR pri príprave daného návrhu, ktorý je výsledkom dohody so všetkými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.  

Návrh vychádza z princípov solidarity, spravodlivosti, rešpektovania náboženskej slobody a autonómie cirkví. 

Jeho prijatie na pôde NR SR by po 70 rokoch ukončilo platnosť komunistického zákona zameraného na získanie kontroly nad cirkvami. 

Do platnosti by tak vstúpila legislatíva, ktorá je zásadne primeranejšia našej demokratickej súčasnosti. 

TK KBS

Lost Password

Sign Up