Na spomienku Matky Terezy slávili v Žiline ďakovnú svätú omšu za dielo sestier Kongregácie misionárok lásky. Rehoľu založila v Indii v polovici dvadsiateho storočia dnes už svätá Matka Tereza, ktorá je aj nositeľkou Nobelovej ceny za mier. Rehoľníčky pomáhajú najmä chorým a nevládnym. Účasťou na svätej omši a spoločnou modlitbou mohli prítomní veriaci vyjadriť podporu a poďakovanie za ich služby vo farnosti.
Rehoľná kongregácia Sestier Matky Terezy sídli v historickom jadre Žiliny v meštianskom dome označenom znamením kríža. Táto stavba postavená začiatkom dvadsiateho storočia patrí misionárkam lásky už dvadsať rokov. Úlohou rádu je pomáhať najchudobnejším, čo potvrdzuje aj sestra Jana Paulína. „V Žiline pracujeme najmä s bezdomovcami a chorými. Ďalej navštevujeme aj chudobné rodiny, ktoré bývajú v okolí mestskej časti Nová Žilina. Učíme ich modliť sa a počas týždňa im pripravujeme rôzne programy,” povedala. Pri spomienke na Matku Terezu, zakladateľku Kongregácie misionárok lásky, slávil v žilinskej Katedrále Najsvätejšej trojice ďakovnú svätú omšu týmto sestrám generálny vikár Žilinskej diecézy Marek Hriadel.
V homílii veriacim pripomenul, že aj my potrebujeme v živote obrátenie podobne ako Matka Tereza. „Zažila svoje. Ako učiteľka cestuje vlakom a zrazu v jednej chvíli sa v srdci ozve, že môj život nie je naplnený a mal by ísť iným smerom. Vidí tých opustených, chorých, povaľujúcich sa na nádraží a v tej chvíli sa zrazu mení život týmto smerom. Aj v našom živote to je tak. Možno ideme, ideme nenaplnení a v jednej chvíli nás to božie zasiahne a náš život sa naplní a zmení. Takže Boh takto pôsobí do každodenného života. On nepotrebuje veľkoleposti, obyčajný všedný každodenný život, ktorý žijeme. A viete, kontemplácia je to, že v tom živote my vidíme za všetkým božiu ruku,” uviedol.
Začiatkom decembra uplynie presne dvadsať rokov od príchodu sestier z Čadce do Žiliny. Druhá slovenská komunita pôsobí v Bratislave.
TK KBS