Pred piatimi mesiacmi vyhorela najznámejšia európska katedrála Notre Dame. Počas nasledujúcich dní po požiari sa svetom prevalili správy o tom, že na opravu katedrály sa podarilo vyzbierať takmer miliarda euro.
Viacerí anticirkevní aktivisti prejavovali vlnu kritiky, že na opravu katedrály sa našlo zo súkromných zdrojov miliarda euro a na chudobných ľudí, firmy a bohatí jednotlivci nevedia peniaze poskytnúť. Podľa nadácie Notre-Dame, ktorá je poverená zbieraním finančných prostriedkov na sanovanie záchrany katedrály, však na jej účet prišlo “iba” 36 miliónov euro. Až do včera žiadni veľkí darcovia neprispeli na opravu zničenej katedrály, nakoľko spomínanú sumu vyzbieralo 46 000 drobných vkladateľov, 60 podnikov a 29 družstiev rôznych veľkostí.
Až včera 24. septembra sa podarilo nadácii podpísať darovaciu zmluvu s najbohatším Francúzom Bernardom Arnaultom vo výške 200 miliónov euro a zároveň nadácia oznámila, že budúci týždeň bude podpisovať zmluvu s François-Henri Pinaultom vo výške 100 miliónov euro. Odhady na sanovanie katedrály, aby neprišlo k jej zrúteniu sa odhadujú na 85 miliónov euro s tým, že celkové náklady na opravu sa budú dať bližšie stanoviť na konci jari budúceho roka.
Parížsky arcibiskup sa ľuďom poďakoval za príspevky na opravu katedrály, zároveň ale zdôraznil, že náklady na jej opravy výrazne prevyšujú doposiaľ disponibilné zdroje. Vo Francúzsku kostoly katolíckej cirkvi sú skonfiškované štátom a Katolícka cirkev ich má právo iba užívať. Štát preto má rozhodujúce slovo pri oprave katedrály. Z tohto dôvodu vznikla zákonodarná iniciatíva vo francúzskom parlamente, ktorá francúzskemu progresívnemu prezidentovi Macronovi chce zabrániť experimentovať architektonicky s katedrálou. Macron sa v minulosti vyjadril, že oprava katedrály by mala byť využitá na väčšie experimentovanie a švédska architektonická kancelária navrhla na streche katedrály urobiť bazén. Francúzsky senát hlasoval, aby katedrála bola opravená v pôvodnom štýle.