Podľa správ prolife organizácií boli potraty najčastejším úmrtím na planéte aj v roku 2019. Každoročne sa takto zabije celosvetovo podľa odhadov 50 miliónov detí.
USA pod vedením Donalda Trumpa sa na zasadnutí OSN pred Vianocami pokúsilo presadiť, aby OSN nemohla mať autoritu pôsobiť v oblasti “reprodukčného zdravia,” čo je termín pod ktorým sa rozumie najmä presadzovanie a financovanie potratov. Trumpova iniciatíva nenašla na Všeobecnom zhromaždení podporu, nakoľko 28 krajín Európskej únie vytvorilo alianciu presadzujúcu politiku potratov. “Spojené štáty nemôžu akceptovať, aby dochádzalo k používaniu termínov reprodukčné a sexuálne zdravie alebo podobné a znamenalo by to právo na vykonávanie alebo presadzovanie potratov.”
EÚ spolu s Kanadou patria k najväčším advokátom potratov na svete. Kanada dokonca vyčlenila vyše 7 miliárd dolárov na ich vykonávanie v krajinách tretieho sveta a EÚ presadzuje do svojej zahraničnej politiky voči Afrike zmenu legislatívy v ich krajinách v otázke zabíjania počatých detí ako podmienky pre akúkoľvek rozvojovú pomoc. Africkí biskupi minulý rok na celoafrickom zasadnutí uviedli, že “Afrika radšej zomrie hladom” ako by mala akcpetovať takéto zvrátenosti proti životu a rodine.
Prolife organizácie nazvali Trumpa za najväčšieho prolife politika na svete od konca druhej svetovej vojny. Slovenský kňaz Juraj Vittek v televízii vKontexte na TV Lux vo svojej relácii naopak uviedol, že Trumpa volia len katolícki “radikáli a fundamentalisti.” Tento názor uviedol aj napriek tomu, že všetci politici za Demokratickú stranu presadzujú potraty až do deviateho mesiaca tehotenstva.