Podujatia

    apr
    25
    Št
    2024
    Svätý Marek, evanjelista
    apr 25 celý deň
    apr
    26
    Pi
    2024
    Svätý Klétus, pápež
    apr 26 celý deň
    apr
    27
    So
    2024
    Blahoslavená Zita, panna služobnica
    apr 27 celý deň
    apr
    28
    Ne
    2024
    Svätý Peter Chanel, kňaz a mučeník; Svätý Ľudovít Mária Grignion de Montfort, kňaz; Svätá Gianna Berettová-Mollová, matka rodiny, Svätá Valéria
    apr 28 celý deň
    apr
    29
    Po
    2024
    Svätá Katarína Sienská, panna a učiteľka Cirkvi, spolupatrónka Európy
    apr 29 celý deň

    29.4. sviatok sv. Kataríny Sienskej, najvplyvnejšia svätica stredoveku

    Svätá Katarína Sienská je laička, členka Dominikánskeho rádu, teológ a scholastická filozofka, ktorá mala veľký vplyv v danej dobe na Katolícku cirkev. V súčasnosti je spolupatrónkou Európy a učiteľkou cirkvi.
    Z 34 Učiteľov Cirkvi je jedinou, ktorá je laička.

    Katarína sa narodila a vyrastala v Siene. Od útlej mladosti chcela svoj život zasvätiť Bohu. Po zložení sľubov sa stala znám stigmatami a rozpracovala koncept mystického manželstva s Kristom, kedy zasvätená  žena Ježiša vníma ako svojho ženícha. Podobný koncept podporila aj sv. Teraz z Avily.

    Svätá Katarína mala veľkú zásluhu za návrat pápeža Gregora XI, ktorý žil v exile vo Francúzskom Avignone, aby sa prinavrátil do Ríma. Po vypuknutí vojny medzi pápežským štátom a Florenciou, ju pápež vyslal na mierové rokovania, ktoré úspešne ukončila.

    V čase veľkej schizmy v Katolíckej cirkvi, kedy boli súčasne až traja pápeži, ktorí sa dávali do vzájomnej exkomunikácie, svätá Katarína prosila kardinálov a princov, aby boli poslušní pápežovi Urbanovi VI. a bránili “Kristovu loďku.”

    Katarína zomrela 29 apríla 1380 vyčerpaná pokáním. Pápež Urban VI. ju osobne pochoval ako 33 ročnú v bazilike Santa Maria sopra Minerva v Ríme.

    Úcta k svätej Kataríne Sienskej sa rýchlo rozšírila krátko po jej smrti. Bola svätorečená v roku 1461, za patrónku Ríma bola vyhlásená v 1866 a za patrónku Talianska spolu so svätým Františkom z Assisi v roku 1939. Bola prvou ženou vyhlásenou za “učiteľku Cirkvi” a Ján Pavol II ju vyhlásil za spolupatrónku Európy v roku 1999.

    Svätá Katarína Sienská je jedinečnou postavou stredovekého katolicizmu. Bolo nezvyčajné, aký veľký vplyv a dôveru dokázala ako žena v danej dobe získať u pápežoch, ktorí ju poverovali dôvernými úlohami.

    Jej diela, osobitne dielo “Dialógy,” ktoré vznikli v čase extázy, mali veľký vplyv na stredovekú teológiu. Skutočnosť, že patrí len k štyrom Učiteľkám cirkvi, hovorí o jej dôležitosti.

    Cirkev si uctieva sv. Katarínu Sienskú 29. apríla.

    apr
    30
    Ut
    2024
    Svätý Pius V., pápež
    apr 30 celý deň
    máj
    1
    St
    2024
    Svätý Jozef, robotník; Svätý Žigmund, kráľ
    máj 1 celý deň
    1.5. Svätý Jozef robotník V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej dielni v Nazarete, ale aj všade tam, kde ho remeslo zaviedlo. Jeho odev, dom, obed i večera boli chudobné. Jozef žil pre Ježiša a Máriu. Na seba zabúdal. Cirkev si želá, aby robotníci neboli bedármi hmotne ani duchovne. Hlása zásady práva, spravodlivosti a lásky, podľa ktorých sa majú usporiadať vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, aby sa nikomu nekrivdilo. Život je ťarcha – povedal sv. apoštol Pavol. Aj my to okusujeme každý deň: je ťarchou pre bolesť, ťarchou pre prácu, ťarchou pre smrť. Preto sa vo svojich trápeniach utiekajme k sv. Jozefovi. Utiekajme sa k nemu aj vzhľadom na svoju smrť, aby bola pokojná, ako bola jeho. Veď dobre zomrieť je tá najdôležitejšia vec na svete. Sv. Jozefa ako svojho patróna si uctievali a vzývali tí, čo pracujú s drevom: tesári, stolári, debnári, rezbári, výrobcovia nábytku a vôbec remeselníci. V roku 1847 pápež Pius IX. zaviedol sviatok známy ako Ochrana sv. Jozefa a v roku 1870 ho vyhlásili za ochrancu celej Cirkvi. Pius XI. v encyklike Divini Redemptoris z 19. marca 1937 dáva sv. Jozefa za vzor a za patróna robotníkom v ich životnom postavení. Pius XII. v prejave 1.mája 1955 znovu dáva Jozefa za patróna a vzor robotníkov a súčasne ustanovuje liturgickú spomienku na sv. Jozefa – robotníka na deň 1. mája, počínajúc rokom 1956. A pápež Ján XXIII. vyhlasuje sv. Jozefa za nebeského ochrancu Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý on zvolal a otvoril v roku 1962. Najväčšia bazilika na svete zasvätená svätému Jozefovi sa nachádza v Montreale, v Kanade. Dal ju postaviť sv. Andrej Montrealský, ktorý patril k jeho veľkým ctiteľom a na jeho orodovanie mu je pripísaných výše 10 000 uzdravení chorých ľudí.
    máj
    2
    Št
    2024
    Svätý Anatáz, biskup a učiteľ Cirkvi
    máj 2 celý deň
    máj
    3
    Pi
    2024
    Svätý Filip a Jakub, apoštoli; Blahoslavená Emília Bischierová, panna
    máj 3 celý deň
    máj
    4
    So
    2024
    Svätý Florián, mučeník; Svätý Silvián, biskup
    máj 4 celý deň

    Lost Password

    Sign Up