Synoda o Amazónii sa nesie v atmosfére enviromentálneho aktivizmu a včerajší deň dával za príklad mladým ľuďom aktivistku Gretu Thunberg.
Bývalý prefekt pre náuku viery nazval doterajší priebeh synody za nemecký. ” “Keď počúvate určitých protagonistov na synode, dá sa rýchlo porozumieť, že tá agenda je európska a nemecká.” Kardinál poukázal na to, že v pracovnom dokumente sa nenachádzajú žiadne zmienky o vtelení Krista, jeho vykupiteľskom diele a čo nám jeho kríž hovorí pre naše vykúpenie.
Kardinál poukázal rovnako na snahu predstaviť zámer Synody ako skúmanie riešení pre nedostatok možností prijímať eucharistiu v Amazónii a ponúka sa pre určité územie individuálne riešenie.
Tento apel adresoval biskup Kräutler: “Je takmer škandálom,” že vo veľa komunitách Amazónie sa takmer neslávi eucharistia. “Človek je Božím stvorením a nie stvoriteľom. Ako stvorenie nemáme žiadne právo niečo od stvoriteľa si nárokovať,” uviedol kardinál Müller s tým, že žiaden človek na zemi nemá nárok na sviatosti, ktoré sú vždy výsledkom Božej lásky a to rovnako ako cností a samotný život človeka.
“Cirkev patrí Ježišovi Kristovi a preto musí na prvom mieste ohlasovať evanjelium a sprostredkovať nádej na večný život,” uviedol kardinál. “Zem pochádza od Boha a našou matkou vo viere je Cirkev. Boli sme ospravedlnení cez vieru, nádej a lásku, nie cez aktivizmus životného prostredia. Ježiš vydal svoj život za záchranu ľudí a nie planét.”
Kardinál Sarah vyzdvihol v rozhovore pre taliansky denník Corriere.it veľkú harmóniu kontinuity, ktorá je medzi pontifikátom Benedikta XVI. a Františkom. Zároveň však poukázal, že veľa biskupov a kardinálov sa snaží presadiť na synode “občiansku Cirkev.” podľa Saraha je šokujúce, že na tento cieľ sú zneužívaní ako ospravedlnenie “chudobní ľudia z Amazónie.”