Na konci 19. a začiatkom 20. storočia vrcholil tlak maďarizácie. Cieľ bol jednoduchý: odnárodniť – aby Slováci zabudli, že sú Slovákmi a prihlásili sa k maďarskému štátotvornému národu. 27. októbra 1907 sa cirkevné spoločenstvo v Černovej dožadovalo, aby kostol, ktorý krvopotne postavili, vysvätil ich rodák kňaz Andrej Hlinka. Úrady nesúhlasili. Povolali žandárov a tí na ľudí, vyjadrujúcich svoju nespokojnosť, začali strieľať. Na mieste ostalo 9 mŕtvych, na druhý deň zomreli ďalši štyria. Zostali po nich rodiny:
Pavel Janči, 45 ročný. Ostali po ňom žena a dve deti.
Antónia Lejková, 14 – ročná.
Michal Polievka, 45 – ročný. Ostali po ňom žena a dve deti.
Jozef Hlinka, 50 – ročný. Ostali po ňom žena a štyri deti.
Katarína Demková, 35 – ročná. Ostal po nej muž a štyri deti.
Jozef Lejko, 45 – ročný. Ostala po ňom žena a jedno dieťa.
Jozef Uhrina, 34 – ročný. Ostala po ňom žena.
Ružena Faganová, 18 – ročná.
Jozef Demko, 35 – ročný. Ostali po ňom žena a tri deti.
Nasledujúci deň zomreli:
Ignác Janček, 25 – ročný. Ostali po ňom žena a deti.
Karol Otiepka, 26 – ročný. Ostala po ňom žena.
Katarína Debnárová, 38 – ročná. Ostalo po nej sedem detí.
Jozef Lajčiak, 55 – ročný. Ostali po ňom žena a deti.
Ťažko ranení:
Katarína Kubačková, 18 – ročná.
Ondrej Smieška, 35 – ročný.
Anna Urbanová, 37 – ročná.
Ondrej Šulík – Kučera, 35 – ročný.
Antonia Bobko-Milanová, 16 – ročná.
Juro Remeň, 48 – ročný.
13 Černovčanov zomrelo hneď a ďalší dvaja v peštianskej nemocnici. Spolu 15 obetí. Neboli to senilní starí ľudia, ani rebelujúca mládež. Boli to zrelí ľudia v produktívnom veku. Otcovia a mamy. Živitelia rodín. Chceli sa modliť vo svojom rodnom jazyku, slovami, ktorým rozumejú, ktoré ich naučili ich rodičia. Dnes je to pre nás samozrejmosťou, ale pred 111 rokmi to také samozrejmé nebolo.
Ako katolícka Cirkev je postavená na hroboch mučeníkov prvotnej Cirkvi, tak preliata krv černovských slovenských katolíkov sa stala semenom nového slovenského národného obrodenia. Vďaka ich martýriu Slováci ukončili tisícročné manželstvo s Maďarmi a 30. októbra 1918 sa pripojili k vznikajúcemu Československu.
27. októbra 2018 o 15.00 hod. si pripomenieme túto černovskú tragédiu na Námestí Andreja Hlinku v Bratislave v Ružinove spomienkovou slávnosťou a o 16.00 hod. slávením svätej omše v kostole sv. Vincenta de Paul. Organizátorom tejto spomienkovej slávnosti je Občianske združenie Dedičstvo Otcov a koná sa pod záštitou otca biskupa Rábeka.