Bývalý poradca prezidenta Trumpa a šéf jeho kampane Steve Bannon, absolvuje v týchto dňoch turné po Európe, aby získal politickú podporu pre svoju myšlienku vytvoriť alianciu pravicových a antisystémových strán pred nadchádzajúcimi voľbami v EÚ, ktoré chce združiť pod názvom “Hnutie.”
Kým ešte v júli sa viaceré strany vyjadrovali k Bannonovej iniciatíve pozitívne, terajší postoj je skôr odmietavý a to z jednoduchého dôvodu: národné a antisystémové strany sú na vrchole popularity a obávajú sa, že spojenectvo európskych národných strán s americkym poradcom, by európski voliči nemuseli prijať pozitívne. Steve Bannon podľa analytikov predstavuje pre národné strany v Európe skôr riziko, ktoré nevedia vyhodnotiť a odmerať, preto sa mu začali straniť.
Na druhej strane je skutočnosť, že Bannon nemá týmto stranám reálne čo ponúknuť. Jeho poznateľnosť kultúrnych rozličností v Európe je tak zanedbateľná, že jeho politický projekt môže pôsobiť skôr ako slon v porceláne. Každá národná strana bojuje so špecifickými lokálnymi problémami, ktoré nemusia oslovovať národných voličov inej krajiny. Skĺbiť to do jedného antisystémového bloku sa zdá byť čoraz nereálnejšie.
Nemecká AfD, ktorej nameral posledný prieskum podporu 17%, sa od Bannona najnovšie razantne dištancovalo. „Nie sme v Amerike,“ odkázala médiám AfD. Le Penovej Front National sa vyjadril, že nakoľko „odmieta akékoľvek nadnárodné entity, nezúčastni sa s Bannonom na ničom.“ Odkaz adresovali jeho iniciatíve združiť národné a antisystémové strany pod jednu alianciu, ktorú nazval „Hnutím.“
Združiť národné sily pod jednu nadnárodnú politickú formáciu sa zdá byť rizikové a potenciálnym ohrozením národnej identity týchto strán. Politické strany sú jednotné v otázka imigrácie, ale nevedia nájsť prienik napríklad v ekonomickej agende. Na druhej strane si pozorovatelia všimli zmenu rétoriky Salviniho voči EÚ. Salvini už nie je tak striktne vyhranený voči Európskej únie ako kedysi a už vôbec nie ako Le Penova. Salvini vycítil, že má oveľa väčšiu šancu uspieť, ak sa bude orientovať na spojenectvo s Maďarskom a Poľskom a nie s Le Penovej Národným frontom.
Spojenectvo, ktoré ohlásil s Orbanom má preto iný cieľ ako je rétorika Le Penovej či AfD. Je zrejmé, že tento rozdiel si uvedomil počas rozhovorov aj samotný Bannon, ktorý vyjadril presvedčenie, že Taliansko sa stalo „centrom politického sveta,“ pretože vláda pravicovej a ľavicovej antisystémovej strany v jednej vláde je svetový unikát, ktorý ak zafunguje, bude to „model pre priemyselné demokracie od USA po Áziu“ a skutočná výzva pre štandardné politické strany.