Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

Cirkev a svet dianie Dianie v Cirkvi

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.
Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských konferencií poslalo do Fatimy žiadosť, aby aj ich národy boli spolu s Portugalskom zasvätené a zverené pod ochranu Matky Božej na mieste jej zázračných zjavení vo Fatime. Ako prví o to požiadali Španieli. Za Konferenciu biskupov Slovenska napísal do Portugalska bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Svoje žiadosti poslali aj biskupi viacerých ďalších krajín: Albánska, Bolívie, Kolumbie, Kostariky, Kuby, Guatemaly, Maďarska, Indie, Mexika, Moldavska, Nikaraguy, Panamy, Paraguaja, Peru, Poľska, Dominikánskej republiky, Tanzánie, Kene, Zimbabwe, Východného Timoru a Rumunska. Všetky tieto žiadosti kardinál Dos Santos do prednášaného obradu zahrnul.

Prvé zasvätenie Portugalska Nepoškvrnenému Máriinmu srdcu sa konalo 13. mája 1931, osem mesiacov po oficiálnom uznaní mariánskych zjavení vo Fatime. V októbri 1942, v roku, keď sa slávilo 25. výročie zjavení, pápež Pius XII. zasvätil Nepoškvrnenému Máriinmu srdcu celý svet.

Svätyňa vo Fatime je jedným z najpopulárnejších pútnických miest na svete. V roku 2018 ju navštívilo viac ako 7 miliónov pútnikov. Rok predtým, v jubilejnom roku fatimských zjavení, do tohto portugalského mesta prišlo okolo 9 miliónov ľudí.

TK KBS

Lost Password

Sign Up