ACN – Aid to the Church in Need – Pomoc trpiacej Cirkvi (u nás známa skôr ako Kirche in Not) upozorňuje na situáciu kresťanov v Pakistane. Diskriminácia v krajine, v ktorej žije 97 percent moslimov, je na hranici systematického utláčania, tvrdí ACN. Dodáva, že hoci Asia Bibi, ktorá bola odsúdená v roku 2010 za rúhanie a nakoniec oslobodená aj za pomoci Slovákov, situácia kresťanov nie je ideálna.
Biskup Samson Shukardin spravuje diecézu v Hyderabade, ktorá je jednou zo siedmich pakistanských diecéz. Je domovom pre 60-tisíc kresťanov, polovica z nich žije ešte v pôvodnom, kmeňovom usporiadaní. Diecéza spravuje 56 škôl, kde sa vzdeláva viac ako 13-tisíc študentov. „Kresťania a iné menšiny v Pakistane sú konfrontované s mnohými provokáciami zo strany fundamentalistických náboženských skupín,“ hovorí Shukardin.
„Takýchto prípadov je tu množstvo, ale nevzbudzujú rovnaký záujem spoločnosti. Stále je to veľký problém v krajine. Za posledných 20 rokov tu došlo k viac ako 1 500 prípadom, keď jednotlivci boli obvinení moslimskými menšinovými skupinami z rúhania,“ hovorí Shukardin. Napriek tomu tvrdí, že kresťania sú miestnej vláde veľmi zaviazaní.
Podľa Shukardina je problematický najmä radikálny islam a jeho menšinoví predstavitelia. Tí sú, paradoxne, v konflikte aj s väčšinovou moslimskou populáciou. Moslimovia sú zväčša veľmi dobrí ľudia. Tou nepríjemnou vecou je zákon o rúhaní sa a potom sú to ešte únosy a vynútené manželstvá.
Moslimovia totiž veria, že ak niekoho obrátia na islam, získajú večný život. Ak sa im to nepodarí, radikáli sa uchýlia k únosu. Tie sú spolu s vynútenými manźelstvami bežnou záležitosťou najmä na vidieku, kde ľudia majú len malé alebo žiadne vzdelanie.
Pred časom nás zarmútila správa arcibiskupa Sebastiana Shawa z diecézy Lahore. Prostredníctvom kancelárie ACN informoval, že v jeho kraji nebezpečne vzrástol počet násilných konverzií na islam. Ale čo je ešte horšie, radikálni islamisti sa v tomto prípade zameriavajú na mladé dievčatá, ktoré často majú len štrnásť rokov. Unesú ich a pod zámienkou, že neprestúpili na moslimskú vieru, im ubližujú. Ide predovšetkým o kresťanské a hinduistické dievčatá.
„Únos je zločin a my k nemu musíme pristupovať ako k zločinu,“ upozorňuje arcibiskup Shaw. Po zlej skúsenosti s políciou išiel arcibiskup priamo za vládnymi predstaviteľmi, aby tento problém riešili. „Vláda sa našej žiadosti chopila a spolu s moslimskou radou usporiadala stretnutie so mnou a s lídrami moslimských a hinduistických komunít.“ Dobrou správou je, že tieto zločiny odsudzujú aj samotní moslimovia – radikálni fanatici totiž nekonajú v súlade s ich vierou.
“Podobné zločiny sú v mnohých častiach sveta na dennom poriadku. Až 300 miliónov kresťanov žije na území, kde sú pre svoju vieru znevýhodňovaní. Mnohým hrozí prepustenie z práce či nedostupné vzdelanie pre ich deti. Viacerým však hrozí aj ublíženie na zdraví či priamo smrť. Taká je realita sveta, v ktorom žijeme,” upozorňuje riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.
Napriek tomu netreba strácať nádej. Nestráca ju ani arcibiskup Shaw: „Veríme, že situácia sa obráti k lepšiemu. Vyše 60 percent kresťanov tvoria u nás mladí ľudia. Pomáhame im dosiahnuť kvalitné vzdelanie a stať sa profesionálmi.“
Vzdelanie je kľúčové aj podľa biskupa Shukardina. No aj tu má Pakistan stále veľké rezervy. Napríklad v štátnych školách sa používajú učebnice, ktoré kresťanov vykresľujú veľmi negatívne. „Menšiny sú považované za nevercov, a preto sú vykreslené v učebniciach negatívnym spôsobom, čo len napomáha vznik predsudkov voči menšinám,“ upozorňuje Shukardin.
Mnohé menšiny dávajú svojim deťom moslimské mená, aby neboli hneď vnímané ako kresťania a nestali sa prípadným terčom diskriminácie na základných a stredných školách alebo na univerzitnej pôde. Neraz menšinoví študenti naozaj čelia ponižovaniu na verejných školách.
Situáciu v Pakistane sledujú aj medzinárodné a národné organizácie. Napríklad v správe Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu v USA sa hovorí: V roku 2018 sa podmienky na slobodu vierovyznania v Pakistane zhoršili napriek tomu, že pakistanská vláda podnikla viaceré pozitívne kroky v boji s nábožensky motivovaným násilím.
V stave, keď sa na oficiálne zložky môžu kresťania spoľahnúť len čiastočne, je o to dôležitejšia pomoc organizácií ako ACN. V Pakistane sme od roku 2018 podporili vyše 90 projektov v celkovej hodnote 1 113 586 eur.
“Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná,” vyzýva riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.