„Dvadsaťsedem rokov pontifikátu pápeža Jána Pavla II. malo pre Cirkev a svet prelomový význam, tak v kontexte jeho učenia, ako aj v kontexte sociálneho vplyvu,“ napísal arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska a podpredseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v liste biskupom celého sveta, v ktorom požiadal o podporu iniciatívy vyhlásenia sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi.
Okrem toho ich požiadal aj o podporu iniciatívy, aby sa poľský pápež stal spolupatrónom Európy. Ešte v roku 2019 predseda poľského episkopátu požiadal v mene veriacich a pastierov Katolíckej cirkvi v Poľsku pápeža Františka, aby vyhlásil sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi a spolupatróna Európy. V liste biskupom sveta arcibiskup Gądecki zdôraznil, koľko sv. Ján Pavol II. urobil pre Európu a svet. Uviedol, že pápež z Poľska do istej miery obnovil svoju zabudnutú časť Európy za „železnou oponou“.
„Päťdesiat rokov sovietskej nadvlády v strednej a východnej Európe znamenalo, že až donedávna bola v mentalite mnohých ľudí Európa iba Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a škandinávske krajiny. Dá sa povedať, že Ján Pavol II. vytrhol polovicu Európy z neexistencie, veľké a nádherné dedičstvo s rovnakými kultúrnymi koreňmi, kresťanskými koreňmi,“ čítame v liste biskupom sveta.
Arcibiskup Stanisław Gądecki si všimol, že duchovný a intelektuálny svet Karola Wojtyłu sa vyznačuje obratným zmierením tradície a novosti.
„Dedičstvo pápeža Wojtyłu je bohatou, mnohostrannou a tvorivou syntézou mnohých ľudských ciest myslenia, ale založených na Zjavení a verných depozitu viery. Zložitá rovnováha Karola Wojtyłu medzi tradíciou a modernitou priniesla závan čerstvosti do života Cirkvi a prostredníctvom nej do univerzálnych priestorov všeobecne chápanej kultúry, politiky a vedy,“ píše sa v liste.
Na konci listu pozval predseda poľského episkopátu všetkých do Ríma, kde v nedeľu 17. mája bude slávnostná svätá omša pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., ktorú bude celebrovať pápež František.