Deň po voľbách predstavitelia Kuffovej KDŽP prehlásili, že sa nespoja s KDH, pretože vyslala do Bruselu zástancu registrovaných partnerstiev a za experta vymenovala verejného obhajcu potratov Fellnera. KDŽP avizovala rokovania s pronárodnými stranami.
Kresťanská únia prehlásila, že sú ochotní sa rozprávať všeobecne o zjednocovaní kresťanských síl, ale Alojz Hlina túto ponuku razantne ihneď odmietol a odkázal predstaviteľov KÚ, aby si vyplnili prihlášky do KDH na webstránke a stali sa jej členmi. Následne aj upresnil prečo: pripravuje spoluprácu s antikresťanským Progresívnym Slovenskom.
Nie Hlina, ale primárne Figeľ za posledné obdobie urobil všetko pre to, aby sa KDH vyprofilovala ako liberálna strana v konzervatívnom obale. Figeľ odmietol reflektovať na ponuku Smeru zrušiť potraty, ktorú mu tlmočil kardinál Korec v 2010 a ktorú mohol opustiť hneď pri prvom väčšom korupčnom škandále. Miesto toho išiel do liberálnej vlády, ktorá podpísala Istanbulský dohovor. Od momentu, kedy Figeľ si užil svojich 5 minút slávy vo funkcii ministra, bolo až dodnes zabitých na Slovensku približne 50 000 počatých detí. Nie Hlina, ale bol to Figeľ, ktorý dotiahol verejného obhajcu potratovej politiky Ľuboša Fellnera na eurokandidátku KDH. To, že Hlina Fellnera pred pár týždňami už len povýšil na poradcu KDH, nie je nový smer v KDH, ale Figeľova kontinuita. Blízkosť medzi Figeľom a Hlinom sa dá vidieť aj na odpálení Záborskej, ktorej jedina vina bolo to, že ju by Figeľ s jej 40 000 preferenčnými krúžkami v eurovoľbách nikdy neprekrúžkoval.
Priznanie sa Hlinu, že KDH bude spolupracovať s Progresívnym Slovenskom znamená, že všetci, ktorí budú voliť KDH volia priamo Progresívne Slovensko. Presne tak, ako všetci, ktorí išli voliť Miriam Lexmann, aby nemuseli voliť Štefanca, v skutočnosti zvolili Štefanca.
Keď Kuffovci založili Kresťanskú demokraciu – Život a prosperita, predstaviteľ Progresívneho Slovenska, Martin Dubéci napísal na FB profile, že táto strana je „des“ a zároveň povedal, že drží palce „našim konzervatívcom.“ Koho pod “ich konzervatívcami” rozumie sa dalo dedukovať už na fotografii, ktorú zo spoločnej kávičky so Štefunkom a Beblavým, Hlina v novembri zverejnil.
Pri pohľade na volebné výlsedky KÚ a KDŽP behá liberálom mráz po chrbte. KÚ dokázala silne zmobilizovať kresťanské spoločenstvá a KDŽP viedla testovaciu kampaň na Orave a Kysuciach, ktorú silne po jednom mesiaci oslovila. V Prešovskom kraji získala takmer 5% a na Orave všade kde mala míting získala dvocifernú podporu. KÚ oslovuje mestá, KDŽP vidiek, Oravu a Kysuce. KÚ oslovuje veriacich charizmatických spoločenstiev, KDŽP tradičných pronárodných veriacich. Nie malá energia bola liberálnymi médiami počas zverejňovania výsledkov venovaná reportovaniu, kedy v tabuľkách chýbala nielen KÚ, ale aj KDŽP, pritom už dnes naviazali na seba obe strany 6% podporu. Vzniká legitimná otázka, či bolo v prospech KDH zmanipulované len spravodajstvo alebo aj výsledky.
Je očividné, že obe strany oslovili úplne vlastný elektorát, ktorý si nekonkuruje, ale sa dopĺňa. KÚ vystrelila v kresťanských komunitách v meste, KDŽP kam prišla osobne, tam valcovala prieskumy. Orava a Kysuce v dvojciferných číslach v kampani, ktorá takmer neexistovala hovoria jasnou rečou. Medzi KÚ a KDŽP nie je konkurencia, ale symbióza za predpokladu, že každá strana zostane na vlastnej platforme a bude oslovovať vlastný elektorát.
Keď odchádzala skupina okolo Moldu z KDH potom, čo po intervencii Majerského neprešla na sneme KDH deklarácia, že „strana nevstúpi do vlády, ktorá nezvýši ochranu počatého života,“ Molda prehlásil, že vystupuje zo strany, pretože v KDH sa pripravuje “kolosálny podvod na kresťanskom voličovi a odmieta byť pri tom.” Figeľ túto iniciatívu vtedy taktiež nepodporil.
Eurovoľby však ukázali, že na Slovensku existuje obrovský dopyt po pronárodnej kresťanskej kultivovanej koalície. Výsledky KDŽP na Orave a Kysuciach po dvoch mesiacoch bez kampane vyznačili silnú trajektóriu. Kým KDŽP všade kde mala míting brala na vidieku priehrštím, KÚ dosiahla impozantný výsledok v mestách. Jej mobilizácia kresťanských komunít sa potvrdila.
Kresťanská únia dosiahla v eurovoľbách vynikajúci výsledok. Ak je prvotný potenciál KÚ 50 000 hlasov, tak KÚ sa dokázalo vo veľmi krátkom horizonte mobilizovať 70% voličov. Na druhej strane je príbeh KDŽP, ktorá z časového hľadiska naskočila do eurokampane testovacími kampaňami zameraných na osobné stretnutia vo vybraných obciach bez celoštátnej marketingovej kampane. Bude zaujímavé sledovať, či tieto výsledky vyústia do spolupráce.
Ferdinand Turinič