Minulý rok vydal Medzinárodný menový fond návrhy vládam, akými opatreniami zobrať finančnú hotovosť ľuďom a nahradiť ju bezhotovostným peniazmi. Mať hotovosť znamená mať slobodu. Ak štáty prejdú na bezhotovostnú ekonomiku, každá jedna platba, každý nákup bude môcť prebehnúť len v prípade, že ho odsúhlasí banka ako predĺžený regulačný úrad štátu. Za toto odsúhlasenie si navyše zoberie poplatok.
Nákupné správanie, preferencie budú presne zaznamenané, štát bude vedieť kto ste, aké máte záľuby, aké knihy si kupujete, ako ste pre systém nebezpečný. Ak sa dostanete do nepriazne štátu, ako človek ste skončili a nepomôže Vám nikto. Ak sa dostanete na zoznam ľudí, ktorí sú napríklad bezpečnostné riziko pre spoločnosť, lebo ohlasovaním tradičnej rodiny štátny úradník povie, že šírite nenávisť k iným formám rodiny, zobudíte sa so zablokovaným účtom a plastovou kartičkou v peňaženke.
Každé takéto opatrenie sa do života pretláča šľachetnými cieľmi. Hovorí sa o zamedzení daňových únikov, boji proti terorizmu a extrémizmu, nákladmi na správu obehu peňazí. Štát má povinnosť chrániť slobodu človeka a to aj keď to stojí peniaze. Polícia, armáda, stoja každý štát peniaze, lebo je to cena za bezpečnosť. Hotovosť je formou slobody a preto argument, že hotovosť stojí štát peniaze, je bezvýznamný. Aj správa vlády je nákladná a nikto nehovorí, že treba vládu zrušiť.
Druhý dôvod, pre ktorý štáty tlačia k zrušeniu peňazí, je čisto mocenský. Vlády už 10 rokov tlačia peniaze, aby držali nereálne nízke úrokové miery. Svet a ľudia sú zadlžení ako nikdy predtým a vlády vedia, že ak vypukne inflácia, budú musieť buď zvýšiť úrokovú mieru, čo spôsobí bezprecedentnú vlnu bankrotov celých ekonomík alebo budú tolerovať vyššiu mieru inflácie a cez túto formu nechajú dlhy zaplatiť ľuďom. Za týmto účelom štáty potrebujú, aby čo najmenej jednotlivcov mali možnosť nakupovať aktíva, na ktorých by bolo najviac vidno, ako padá hodnota meny. Ak si ľudia neuvedomujú, že je inflácia, zdanlivo sú spokojní. Rastú im nominálne platy, aj keď tie reálne klesajú.
Pokiaľ všetci tlačia peniaze, sú na jednej lodi. Ak padá hodnota dolára, eura, libry spoločne, ľudia si to nevšimnú tak, akoby to videli, keby zrazu začala raketovo rásť cena zlata. Predstavme si, ako by sa zhoršila finančná situácia Slovákov, ak by napríklad od zajtra mali platiť úroky za hypotéky ako v minulosti, niekedy až na úrovni napríklad 7 percent. Aby sa tak nestalo, vlády budú musieť tlačiť ešte viac peňazí a pripraviť svet na vyššiu infláciu. Počet amerických dolárov od roku 2008 narástol 4 násobne, ale ekonomika oproti tomu rastie symbolicky. Ak 4 násobne viac peňazí naháňa ten istý počet tovarov, vieme z čias Weimarskej republiky čo spôsobí, ak rast peňazí neúmerne rastie viac ako HDP krajiny. Inflácia znamená, že každý rok si kúpite menej za to isté množstvo peňazí. Ak nebudete mať hotovosť, budete sa musieť iba pozerať, ako Vaše peniaze strácajú hodnotu na bankovom účte a nebudete môcť s nimi urobiť nič, čo by ich hodnotu uchránilo, ak Vám to štát nedovolí. Keď rastie inflácia ľudia vždy kupovali zlato. Ak vláda zakáže kúpiť zlato a nebudete mať hotovosť, transakciu neurobíte ani teoreticky. Ľudia si nespomínajú, že po väčšiu časť minulého storočia bolo takto napríklad v USA ilegálne vlastniť zlato.
Problémom vlád pri zavádzaní bezhotovostnej ekonomiky, je zatiaľ odpor verejnosti v krajinách ako Nemecko k strate hotovosti. Zmeny sa však dejú rýchlo. Európska únia rozhodla, že od konca roku 2018 nebude tlačiť 500 eurové bankovky, pretože sú využívané na ilegálne aktivity. Prečo 200 eurové bankovky na ilegálne aktivity využívané nebudú, ako je to naozaj ten jediný dôvod, nevedno. Vláda Indie 8 novembra rozhodla, že behom štyroch hodín prestávajú byť platné rúpie v hodnote 1000 a 500. V Mexiku bankomaty prestali vydávať 500 pesové bankovky. Ak vlády siahnu ľuďom na hotovosť, získavajú úplnú kontrolu nad nimi. Nie však, ak to politici nedovolia a preto je na nás im pripomínať, že ich hlavnou úlohou je ochraňovať našu slobodu, aj tu finančnú.