Biblia je Bohom zjavené slovo a jej zmysel je viesť človeka k dobru života a večnému dobru spásy v nebi.
Na stranách Biblie sa stretávame aj s praktickými vecami. Jednou z nich je aj predstavovanie bylín, ovocia, či zeleniny, ktoré ľuďom prinášajú blahodárne účinky. Tu sme zostavili ich zoznam.
ALOE
Jn 19:39. „Prišiel aj Nikodém, ten, čo prvý raz navštívil Ježiša v noci, a priniesol asi sto libier myrhy zmiešanej s aloou.“
Aloa pravá bola obľúbeným liečivom už v starovekom Egypte, kde ju v preklade nazývali ako „rastlina nesmrteľnosti“ a bola súčasťou pohrebných rituálov. Jednou z hlavných účinných látok je polysacharid acemanán. Táto substancia pri vnútornom užití aktivuje imunitný systém, chráni bunkové membrány a pôsobí antibakteriálne, antivirálne a antimykoticky.. Okrem toho aloa obsahuje vápnik, horčík, zinok, selén, vitamíny a aminokyseliny. Celkovo obsahuje viac ako 200 farmakologicky významných látok.
Horké byliny
Exodus 12:8. „V tú istú noc budú jesť mäso upečené na ohni; budú ho jesť spolu s nekvaseným chlebom a s horkými bylinami.“
Medzi horké byliny patrili predovšetkým petržlen, koriander, mäta, harmanček, chren, vratič obyčajný.
Uhorka, dyňa, pór, cibuľa a cesnak
Numeri 11:5. „Rozpamätúvame sa na ryby, ktoré sme zadarmo jedávali v Egypte, na uhorky a dyne, na pór, cibuľu a cesnak.“
Uhorky sú často používané v kuchyni na Blízkom východe. Pochádzajú z južnej Afriky a je to nízkokalorická zelenina bohatá na antioxidanty, osobitne ak sa konzumujú so šupkou.
Škorica a puškvorec
Exodus 30:23. “Vezmeš voňavé látky najlepšieho druhu: päťsto šeklov najjemnejšej myrhy a polovicu tohto, teda dvestopäťdesiat šeklov voňavej škorice a dvestopäťdesiat šeklov voňavého puškvorca.”
Škorica sa v staroveku považovala za dar pre kráľov. Jej účinky sú pre zdravie veľmi pozitívne. Je to silný antioxidant, udržuje nízku hladinu cukru v tele a znižuje krvný tlak.
Puškvorec je korenina, ktorá sa používa predovšetkým v indickej a islamskej kuchyni a používa sa do sladších jedál.
Mäta, kôpor, rasca
Matúš 23:23. „Beda vám, zákonníci a farizeji, pokrytci! Dávate desiatky z mäty, kôpru a rasce, ale zanedbali ste to, čo je závažnejšie v Zákone: spravodlivosť, milosrdenstvo a vernosť. Toto bolo treba robiť, ale tamto nezanedbávať.”
Mäta má pozitívne účinky proti zápalom, kŕčom a žalúdočným problémom.
Kôpor pochádza z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie. Používal sa proti kašľu, bolestiam hlavy a na výrobu mastí.
Rasca je jednou z najstarších korenín používaných v Európe. Jej použitie je doložené už v staroveku. Používa sa na korenenie chleba, zemiakov, mäsa, omáčok, šalátov a veľa ďalších jedál. Používa sa pri poruchách trávenia.
Kadidlo
Matúš 2 :11. “Vošli do domu, uvideli dieťatko s jeho matkou Máriou. Padli na zem a klaňali sa mu. Otvorili svoje klenotnice a obetovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.”
Kadidlo je vonná živica, ktorá sa pripravuje z tzv. glejoživice. Získava sa z kmeňa kadidlovníka Boswellia, stromu, ktorý rastie v Indii, Afrike a na Blízkom Východe. Používa sa na oleje, čaje a má protizápalové a upokojujúce účinky.