Od začiatku vojny v Sýrii ubehlo v piatok 15. marca už osem rokov. V rozhovore pre Vatican News komentuje smutné výročie apoštolský nuncius v Sýrii kardinál Mario Zenari ako očitý svedok, ktorý bol po celú dobu konfliktu prítomný v krajine.
Pri príležitosti vstupu do deviateho roka konfliktu v Sýrii vydala Talianska katolícka charita internetový zborník. Obyvateľov krajiny v ňom nazýva „sužovaným národom, ktorý sa za posledných osem rokov stal epicentrom stále pretrvávajúcej Tretej svetovej vojny“.
Odhady Charity hovoria o najmenej pol milióne mŕtvych. Vojna, ktorá vypukla v roku 2011, má za následok takmer 6 miliónov utečencov, viac než 6 miliónov vnútorne vysídlených ľudí, až 83% obyvateľstva Sýrie žije v chudobe. Takmer 12 miliónov Sýrčanov potrebuje humanitárnu pomoc, zdravotnú starostlivosť potrebuje 13,2 miliónov, prakticky celé obyvateľstvo, ktoré zostalo v krajine. Vojna v Sýrii spôsobila tú najhoršiu humanitárnu katastrofu po Druhej svetovej vojne.
Priamy svedok sýrskeho konfliktu, apoštolský nuncius v Sýrii kard. Mario Zenari pre Vatican News uviedol:
„Žiaľ, niet slov, mal som možnosť prežívať všetky tieto roky vojny a dnes je veľmi smutný dátum, pretože Sýria vstupuje do deviateho roka vojny a tento konflikt sa vyvíjal nevyspytateľným spôsobom. Nikto nemohol pomyslieť, že by bol dospel do tohto bodu, s touto lavínou, ktorá pochovala viac než pol milióna ľudí, ktorá zasiala ničenie a smrť.“
Kardinál Zenari sa vracia k udalostiam, ktoré predchádzali vypuknutiu vojny:
„Všetci vieme, že konflikt sa nezačal presne 15. marca, ale niekoľko dní predtým. A možno si všimnúť, že tými, ktorí zapálili plamienok tohto ohňa, ktorý vzbĺkol a rozšíril sa po celej Sýrii, boli deti, mládež mesta Deraa, ktorí na múr ich školy napísali protirežimový slogan. Odvtedy boli niekoľko dní vo väzení. Ustarostené rodiny sa začali dožadovať návratu svojich detí a v mestečku Deraa sa začali protesty. Toto sa udialo niekoľko dní pred 15. marcom. Tieto deti, ktoré nechtiac zapálili plameň, ktorý zachvátil celú Sýriu, boli následne prvými obeťami.“
Apoštolský nuncius v Sýrii pripomína, že práve deti a ženy zaplatili za vojnu najvyššiu daň:
„Deti sú prvými obeťami tohto krvavého konfliktu. Pred niekoľkými dňami UNICEF zverejnil štatistiky o zabitých deťoch v Sýrii v roku 2018: je ich 1106, teda, tými, kto zaplatil najvyššiu cenu za tento konflikt, sú maloletí, a s nimi aj ženy, ktoré zostali vdovami, ktoré musia vychovávať početné rodiny, častokrát s 8 i viac deťmi… Takže, chcel by som pripomenúť tieto dve kategórie osôb, ktoré najviac trpeli a ktoré zaplatili najväčšiu cenu: deti a ženy. To, čo je badať a výrazne cítiť, je okrem toho vzrastajúca chudoba. Ľudia si mysleli, že keď nastane koniec bômb a rakiet, budú môcť opäť začať normálny život, no nie je tomu tak. Je tu rapídna chudoba a ľudia sú sklamaní.“