V júni Taliansko odmietlo povoliť lodi Aquarius vylodiť vyše 600 utečencov na Sicílii. Francúzsky prezident Macron konanie talianskej vlády označil ako „cynické a nezodpovedné.“ Tá istá loď Aquarius, ktorej bola odobratá registrácia panamskými úradmi, potrebovala urýchlene zakotviť v prístave Marseille. Francúzsko svoj prístav lodi s desaťnásobne menším počtom utečencov na palube, zavrelo.
Ešte v utorok ráno sa francúzsky minister Bruno Le Maire sa vyjadril, že Francúzsko v tejto otázke nebude spolupracovať, pretože požaduje prijatie opatrení „pre celú Európu.“ Týmto stanoviskom však potvrdil pozíciu Salviniho, ktorý od nástupu do funkcie tvrdí, že ak Európa nezačne pomáhať Taliansku, Taliansko bude nútené riešiť situáciu radikálne s cieľom chrániť vlastnú integritu. Pre taliansku stanicu DW Salvini povedal: „Minulý rok bolo v tomto čase v Taliansku 100 000 nových imigrantov. EÚ neurobila nič. Od môjho nástupu do funkcie to kleslo na 20 000, EÚ nerobí stále nič.“
Lekári bez Hraníc na adresu Macrona následne uviedli, že „napriek tomu, že Macron sám seba prezentuje na európskej scéne ako tolerantného politika, čo je otvorený ľuďom, teda presný opak Orbana a Salviniho, v skutočnosti je taký istý ako oni.“
Prezident Macron počas dňa predniesol na pôde OSN prejav, kde vyzval na multilaterálnu spoluprácu vo svete a vyzval na prijatie „nového svetového poriadku.“ V kontexte tohto prejavu sa postoj Francúzska k 58 imigrantov javil ako malicherný a preto behom dňa vznikla idea na prerozdelenie utečencov, pričom loď bola prijatá na Maltu. Francúzsko nakoniec prevzalo 15 ľudí.
Tomáš Dominik