Efekt popularity, ktorý zaznamenal americký prezident Bush po páde dvojičiek, sa vo Francúzsku nedostavil. Požiar, ktorý vypukol na národnej pamiatke, katedrále Notre Dame, síce zjednotil Francúzov, ale francúzskemu prezidentovi sa z tohto pozitívneho pocitu zjednotenia do osobných prieskumov takmer nič nepretavilo.
Macron sa snažil využiť požiar vo svoj prospech keď ešte v čase požiaru zriadil detašované pracovisko nedaľeko katedrály, odkiaľ mal koordinovať záchranné práce. Na druhý deň predstúpil pred Francúzov v televíznom prejave, kedy oznámil, že do piatich rokov bude katedrála obnovená. Katedrála pritom bola katolíckej cirkvi v minulosti skonfiškovaná a patrí neustále do vlastníctva štátu.
Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý po ničivom požiari v katedrále Notre Dame uskutočnila agentúra Ifop, s prácou prezidenta Macrona je spokojných iba 29% Francúzov. Nespokojnosť vyjadrilo 69% respondentov. Prieskum, ktorý sa uskutočnil 20. apríla vykázal nezmenené údaje ako prieskum z marca. Macron sa nateraz nachádza v lepších číslach ako jeho predchodca Holland, ktorý prezidentský úrad opúšťal s popularitou iba 18%.
Zmenu nálad môže významnejšie ovplyvniť oznámenie Macrona o zmenách v politike štátu, ktorými bude chcieť znížiť nespokojnosť Francúzov so situáciou v krajine, ktorá vyústila do vlny protestov pod názvom „odpor žltých viest.“ Pozorovatelia nevylučujú, že v prípade, že navrhované opatrenia budú zásadné, časť stratenej podpory môže Macron znovuzískať.
Francúzsky prezident prešiel v uplynulom období krízou vládnutia, kedy ho opustili kľúčoví spolupracovníci, ktorí vyjadrili nespokojnosť so spôsobom ako vedie krajinu. Macron čelil aj množstvu škandálov, kedy bolo zverejnené, že míňal veľké peniaze z verejných financií na kaderníkov, či osobnú spotrebu.